Archiv autora: Michal Jareš

Vynalézavý Klein se snaží svézt na vlně zájmu o komiksy

sc_uvod

RECENZE > Ono když se to vezme kolem a kolem, je to vlastně vtipné. Nakladatelství ARSCI vydalo osmistranový „sešit“ / skládačku formátu A4 s fragmentem komiksu Vynález prof. Kleina, který vznikal v letech 1980 až 1982. Že jste o něm nikdy neslyšeli? No právě…
Pokračování textu Vynalézavý Klein se snaží svézt na vlně zájmu o komiksy

Odkud jsi, holka?

proc_nejsi-uvod

RECENZE > Výtvarnice Vendula Chalánková začala komiksy vystřihovat a lepit – prý – po návratu z Indie v roce 2004. V roce 2005 vystavila v brněnské galerii Eskort autorský komiks Žít jako kaskadér, v roce 2009 byl v pražské galerii Paralel (pod názvem Cukr a počasí) vystaven výbor ze stripů, které vznikaly od ledna 2004 do září 2009. K tomu vyšel i A5 sešit vybraných vystavených stripů (nazvaný také Cukr a počasí), který se s letos vydanou knihou Proč nejsi jak chlapi v práci, vole? (vydal B4U Publishing, tedy jedna z mnoha poboček a divizí Albatros media) v mnohém překrývá.
Pokračování textu Odkud jsi, holka?

Kustodka Květa vás potřebuje

kustodka-kveta

Dnes v půl sedmé ráno byla výše podpory knižního vydání stripu s Kustodkou Květou (vítěz Muriel 2014 v kategorii Nejlepší strip a letošní nominace v téže kategorii) kulatých 48 000,- Kč (teď už je to 54 100,- Kč – poznámka pomalého editora). Tedy na oblíbeném „somrwebu“ hithit.cz. Do vítězného finále Květě (a jejím rodičům Tomáši Končinskému a Františce Lachmanové) chybí 7 000,- Kč (900,- Kč) a času je málo a voda stoupá. Do konce je to plus mínus den, takže milí zlatí, popřemýšlejte, jestli Květu podpořit nebo ne. Sám z vlastní zkušenosti vím, že si říkám, že jo, určitě rád něco podpořím, ale pak to nějak uteče a nestihne se nic. Takže jdu příkladem – i když mi způsob zalogování a několikanásobné potvrzování všeho na hithitu leze trochu na mozek.

Autobiografický styl Otčiny se stává jejím kamenem úrazu

otcina_uvod

RECENZE > „Už zase nějaká připomínka jugoslávských problémů?“ Po dvaceti letech je pořád slyšet stejné hlasy, přelévající se z jedné strany na druhou – o bombardování pod taktovkou NATO a účasti České republiky na tom, o neuznání jedné nebo druhé strany, o nacionalismu i o statečnosti, a dále přeneseně o komunismu i o antikomunismu, o podřezávání, Kosovu, Titovi, ustašovcích… Jedna věc se motá s druhou a chápat jedno ještě neznamená pochopit. Zvednout rukavici po Saccovi a jeho vyčerpávajících komiksech Bezpečné zóně Goražde (česky 2007) a Šíbrovi (česky 2009), ve kterých se rozpad Jugoslávie probírá velmi podrobně, lze různě. Nina Bunjevac(ová) trochu vsadila na mix Persepolis Marjane Satrapiové a právě Sacca, i když se věnuje Jugoslávii Titovské, tedy té před devadesátými lety, které celou federaci obrátily vzhůru nohama. Odpověď na to, zda se jí to povedlo nebo ne, je podobně na půl cesty jako ten mix zmíněných komiksů.
Pokračování textu Autobiografický styl Otčiny se stává jejím kamenem úrazu

Toy Box objevuje, co všechno v nás zemřelo spolu s Vinnetouem

Moje kniha Vinnetou_obalka_uvod

RECENZE > Oficiálně první vydaná kniha Toy Box, autorky, která se do povědomí i nekomiksových čtenářů probourává postupně přes časopisy Nový prostor, Belmondo, Respekt i A2, přes graffitti nebo pověstný vtipný strip o kostce cukru, přes věci v Aargh!u i v Ještě jsme ve válce, a ještě hlouběji přes mýtické komiksové album Robot dreams (2010), které by každý chtěl, ale málokdo viděl… Její Moje kniha Vinnetou je grafický román o zbytcích romantiky a dětství v těle a mysli dospělých.
Pokračování textu Toy Box objevuje, co všechno v nás zemřelo spolu s Vinnetouem

Richard McGuire se pro svou genialitu nedokázal pohnout z místa

here_uvod

RECENZE > Řeči o tom, že je někdo nebo něco v komiksu geniální jsou vcelku běžné; o geniální scenáristy zakopáváme a s geniálními inkery se dá zatápět. Ale opravdu geniální je málokdo. Jako třeba Richard McGuire, který v prosinci vydal – po pětadvaceti letech – knižně komiks Here. Původní Here vyšlo původně v roce 1989 jen jako šestistrana ve Spiegelmanova Raw magazine a bylo (je) chápáno jako jeden z mezníků toho, co všechno se dá s komiksem jako médiem dělat. Ostatně na toto setkání s Here v roce 1989 vzpomíná i Chris Ware ve své recenzi na Here v britském Guardianu. Ware mimo to poznamenává, že pokud těch šest stran v roce 1989 ukázalo nový směr, jak dělat komiks, představuje nám kniha z roku 2014 nový směr v tom, jak dělat knihu.
Pokračování textu Richard McGuire se pro svou genialitu nedokázal pohnout z místa

Charles Burns, Nitnit a strach z otcovství

RECENZE > UKÁZKY > Trilogie Charlese Burnse zahájená albem X´ed Out je dokončená. Konečně je jasné, oč šlo, k čemu celá ta halucinace směřovala a jak to vlastně bylo…

Burns vydával tři „francouzsky“ vypadající alba (ve formátu tintinovském) pomalu, ve dvouletých rozestupech: X’ed out 2010, The Hive 2012 a Sugar Skull 2014. Příběh hrdiny Douga, vystupujícího také pod jménem Nitnit (tedy Tintin pozpátku) nebo Johnny 23, je komplikovaný a skládá se z několika rovin. Ty se navíc vzájemně doplňují, prolínají a vytvářejí dohromady zcela ojedinělý a komplexní obraz současného světa.

Pokračování textu Charles Burns, Nitnit a strach z otcovství

Páteční zápisník: Kmoch´s not dead

* Dean Motter je tvůrce jednoho z nejvýraznějších „novovlnných“ komiksů jménem Mister X. Ten vycházel na několikrát (u kanadského Vortextu, u Caliber i u Dark Horse) a kromě Mottera se na něm podíleli třeba Los Bros Hernandez nebo Seth. Klaustrofobní komiks, který v mnohém vychází z německého expresionismu, skvěle využívá vizualitu už od samotných obálek jednotlivých sešitů – málokdo navazuje na Eisnerova Spirita jako Motter. Zmiňuji to kvůli tomu, že se záhadný Mister X zase vrátil. U Dark Horse vychází od května nová třídílná série Mister X – Eviction.

Pokračování textu Páteční zápisník: Kmoch´s not dead

PÁTEČNÍ ZÁPISNÍK: Nové komiksy, comixy a comiksy

* Ve vší tichosti vyšel v nakladatelství Aldente první svazek sebraných sešitů série Hate, kterou vymyslel a kreslil Peter Bagge. Už název – Hej, Buddy! – napovídá, kdo je hlavním hrdinou. Buddy Bradley se vymanil z rodiny Bradleyových, kterou měli možnost poznat ctění čtenáři ve stejnojmenném svazku, vydaném také v Aldente. Prvních pět sešitů Hate, které Hej, Buddy! zahrnuje, pokrývá roky 1990 a 1991. Buddyho komplikované vztahy vznikají v době, kterou jsme už měli možnost zažívat stejně – nástup Generace X, grungeový sound ze Seattlu… A nad tím povlává hodně ironie, jak je u Baggeho zvykem.

Pokračování textu PÁTEČNÍ ZÁPISNÍK: Nové komiksy, comixy a comiksy