Archiv autora: Marek Sixta

Měl jsem štěstí na kvalitní scénáře a spolupracovníky, vzpomínal Adolf Born

born_uvod

ROZHOVOR > Dne 22. května 2016 odešel přední český malíř a karikaturista Adolf Born. Jeho tvorbu bezpečně poznají i Ti, kteří se o výtvarné umění nezajímají. Troufám si říci, že Adolf Born vytvořil tak jedinečný styl, že konkurovat mu dnes je u nás prakticky nemožné. Snad jen jeho „úhlavní přítel“, spolužák z akademie Oldřich Jelínek, by se mu mohl rovnat. Ten ovšem žije od roku 1981 v emigraci a tudíž u nás není tolik znám.
Pokračování textu Měl jsem štěstí na kvalitní scénáře a spolupracovníky, vzpomínal Adolf Born

Retrospektiva Káji a Jana Saudkových

s8080_uvod

Dne 23. dubna se na Staroměstském náměstí v Praze uskutečnila vernisáž k výstavě věnované 80. narozeninám Káji a Jana Saudkových. Za účasti rodiny, přátel a mnoha sběratelů si bylo možno prohlédnout několik set reprintů a originálů z tvorby obou bratrů s velkým „S“. Vtipné komentáře Jana Saudka, Bereniky Saudkové a dalších řečníků však slyšeli jen ti, kteří se dostali do hlavní místnosti. Velké množství lidí zůstalo ve vedlejších prostorách a neslyšeli vůbec nic. Jan Saudek přišel v dobré náladě, neváhal se podepisovat fanouškům, některé dokonce sám fotil. Výstava nepřináší moc nového, nicméně návštěvníci ocenili prostor za plentou, kde kurátoři umístili erotické kresby a jakousi kopii Kájova ateliéru. Výstava krále českého komiksu určitě stojí za vidění a na místě je možnost zakoupit si celou řadu plakátů, tisků či obrazů natištěných na plátno.
Pokračování textu Retrospektiva Káji a Jana Saudkových

Jan Vyčítal vzpomíná, jak ho soudruzi zakázali

vycital_uvod

Jan Vyčítal letos oslavil 72. narozeniny. Dovolte mi představit známého textaře, zpěváka, kapelníka, kreslíře, trampa a bůhví co ještě trochu netradičně.

Protože ke skupině Greenhorns, americkému radaru v Čechách, osvobození a zpívání s Vlastou Parkanovou se vyjadřoval už mnohokrát, ale málokdo se ho ptal na jeho komiksy. Patří mezi ně Kamenáč Bill v časopise Tramp nebo humorné stripy a vtipy v Dikobrazu, Ahoj na sobotu nebo Mladém světě.

Pokračování textu Jan Vyčítal vzpomíná, jak ho soudruzi zakázali

Zemřel Jozef Schek, legenda československého komiksu

GALERIE > Ve věku nedožitých 92 let zemřel Jozef Babušek známější pod svým pseudonymem Schek. Byl to jeden z nejlepších československých komiksových autorů, jehož dílo ovlinilo několik generací. O Babušekově úmrtí informoval server SME.sk.

U nás budeme vzpomínat zejména na tvorbu z 60. a 70. let, kdy v časopisech Větrník a Pionýr vytvořil několik zásadních komiksů. Jednalo se mimo jiné o díla Zajatec, Srub u Zlatého klíče, Tři Robinzoni, Poklad Inků, Zámek rodu Spadů.

Také je nutno připomenout komiksy z jiných periodik jako Prázdniny u zřícené tvrze nebo Srub v Bílém údolí. Jozef Schek měl podobný styl jako u nás známější Miloš Novák. Zejména komiksy a ilustrace z oblasti sci-fi a vesmíru byly ve své době dost podobné.

Pokračování textu Zemřel Jozef Schek, legenda československého komiksu

Vzpomínka na Dobroslava Folla, který lítal v pop artu

foll_uvod_thumb

Starší generace dílo Dobroslava Folla dobře zná. Ilustroval desítky knih, plakátů, věnoval se kreslenému humoru či maloval vynikající obrazy. Za měsíc uplyne jedenadevadesát let od jeho narození. Dovolte mi proto připomenout tohoto špičkového představitele československého pop artu.

Dobroslav Foll se narodil 15. července 1922 ve Svítkově u Pardubic, poblíž místního letiště. Snad právě proto byl celý život fascinován letadly, raketami, auty a technikou vůbec. Po vystudování UMPRUM pracoval jako výtvarný redaktor, mimo jiné i ve Státním nakladatelství dětské knihy, jehož výtvarnou podobu utvářel společně s Ondřejem Sekorou.

Pokračování textu Vzpomínka na Dobroslava Folla, který lítal v pop artu

Tajemství velkého Vonta ukončuje trilogii Rychlých šípů

UKÁZKY > V distribuci už je nějakou dobu komiksová kniha Tajemství velkého Vonta, která ukončuje trilogii Rychlých šípů. Navazuje tak na malé komiksové knihy Záhada Hlavolamu a Stínadla se bouří, které vyšly počátkem 70. let. Ilustrátor je opět osvědčený Marko Čermák, jež přijal nabídku svého přítele Vladimíra Vávry, jenž knihu vydal vlastním nákladem.

Komiks je formátu A4, obsahuje celkem 34 příběhů a několik dalších stran věnovaných tématice Foglarovy trilogie. Komiksy mají ohořelý okraj, což jim dává jakési kouzlo starých časů, přestože Čermák příběhy ilustroval počátkem tohoto roku.

Pokračování textu Tajemství velkého Vonta ukončuje trilogii Rychlých šípů

Zemřel kreslíř Vladimír Jiránek, který z klobouku tahal králíky i vtipy

GALERIE > Na Vladimíra Jiránka se bude vzpomínat jako na autora králíků z klobouku Boba a Bobka nebo Pata a Mata, tvůrce mnoha vtipů a také jako na výtvarníka, jehož jméno zná spousta Čechů. Už méně známé jsou jeho komiksy. Některé vycházely v Mladém světě, ve Čtyřlístku to byl mezi lety 1976 a 1978 komiks Valda a Cvalda.

Děj připomínal grotesku, zůstalo však jen u dvou pokračování. Podle jeho bývalého kolegy z Dikobrazu Miroslava Slejšky si Vladimír Jiránek jednou postěžoval, že autor vtipů nemá žádný volný čas: „Je potřeba číst řadu novin a časopisů, sledovat zpravodajství a vůbec mít všeobecný přehled, aby to člověk mohl vůbec dělat.“ Pan Jiránek to dělal výborně.

Mimo jiné dostal vyznamenání prezidenta republiky Za zásluhy. Zemřel v noci ze 6. na 7. listopadu po těžké nemoci, bylo mu 74 let.

Pokračování textu Zemřel kreslíř Vladimír Jiránek, který z klobouku tahal králíky i vtipy

Od dějin ke Štikovi: Kalousek ovlivnil několik generací

Obrázky z českých dějin a pověstí

Akademický malíř Jiří Kalousek (1925-1986) oslovil a ovlivnil několik generací dětských i dospělých čtenářů. Ilustroval desítky knih, přispíval do Ohníčku, Mateřídoušky, Sluníčka, Pionýru a do mnoha dalších časopisů.

Mezi jeho zásadní počiny patří dvě knihy: S malířem kolem světa a Obrázky z českých dějin a pověstí, která hravou komiksovou formou popisuje dějiny našeho národa. Mnozí dodnes vzpomínají na tuto knihu, která přiblížila dějepis i těm, kteří by se o něj jinak nezajímali.

Pokračování textu Od dějin ke Štikovi: Kalousek ovlivnil několik generací

Měla jsem štěstí na spolupracovníky, vzpomínala Věra Faltová

Rozhovor s Věrou Faltovou (17.5.1932 – 5.3.2009) vznikl vlastně náhodou. Sháněl jsem informace o několika ilustrátorech působících kolem časopisu Ohníček a spoustu věcí jsem nikde nemohl najít.

Zavolal jsem jednomu zkušenějšímu sběrateli a ten mi poradil: „Nechápu, proč se nezeptáš přímo Věry Faltové, vždyť bydlí pár minut pěšky od tebe…“ Za pár dní jsem už seděl u paní Faltové doma, v krásném starém domě kousek od Kladenské pěší zóny.

Pokračování textu Měla jsem štěstí na spolupracovníky, vzpomínala Věra Faltová

Cenzory za komunismu obcházel Weigel, říká kreslíř Jaroslav Malák

Jaroslava Maláka není třeba představovat, snad jen pro připomenutí je autorem komiksů Polda a Olda, Tři prasátka, Břetislav a Jitka a mnoha dalších. V roce 1968 ilustroval první vydání knihy Neználek na Měsíci.

Dále ilustroval řadu knih s robotem Emiliánem, knihu Alenka z planety Země a desítky dalších. Jeho vtipy vycházely v Dikobrazu, přispíval do ABC, Mladého světa, Ohníčku, Pionýra, Sedmičky, Ahoj a dalších. Tento rozhovor vznikl u Jaroslava Maláka doma, v jednom malebném městě u Prahy.

Pokračování textu Cenzory za komunismu obcházel Weigel, říká kreslíř Jaroslav Malák