Nuda s draky

Necelý rok trvalo nakladatelství Klokan/Alpress, než na český trh uvedlo celou trilogii komiksů v manga/manhwa stylu, zasazených do populárního světa počítačových her Warcraft. Oddané fanoušky herní série komiksový příběh Sluneční studna jistě potěší, setkají se v něm se známými postavami, vyprávění hladce zapadne do fikční chronologie jejich oblíbeného fantasy vesmíru. Co více si může fanatický obdivovatel přát. Má ale trojice knih klasického US manga formátu co nabídnout i čtenářům, pro které není planeta Azeroth druhým domovem?

warc_obalky.jpg

Produkce nakladatelství Tokyopop (Warcraft v licenci od Blizzard Entertainment) vsadila na poměrně osvědčená jména. Scénář ke komiksové trilogii byl svěřen úspěšnému autorovi konzumní fantasy Richardu A. Knaakovi, o kresbu se postaral korejský výtvarník Jae-Hwan Kim, jinak též kreslíř úspěšné a rozsáhlé manhwy King of Hell. Výsledek jejich spolupráce bohužel očekáváním spojeným se „slavnými jmény“ ani v nejmenším nedostává.

Velkým zklamáním je bohužel už samotný Knaakův příběh. Lze jen těžko uvěřit, že tuto triviální, neoriginální a ve své repetitivnosti až úmornou historku, která by sotva obstála i jen jako krátká povídka debutujícího autora v průměrné fantasy antologii, sepsal v žánru poměrně uznávaný autor Dragonrealmu či Legendy o Humovi (Dragonlance). Bylo by jistě pošetilé vyčítat neoriginalitu fantasy světu, u jehož zrodu pravděpodobně stálo rozhodnutí typu „A místo Harkonnenů tam dáme orky!“, tradičnost a odvozenost fikčního světa však neospravedlňuje trestuhodnou nepřítomnost jakéhokoli původního nápadu, kterou Sluneční studna tolik trpí.

warc_ukazka1.jpg

Hrdina se střetává s hrdinkou, ježto se tímto dostává do nebezpečenství, které je nakonec osudné hrdinčiným „rodičům“ (Strýčku Owene! Teto Beru!). Následuje už jen úmorné zacyklení souboj – zajetí – záchrana, kolotočář ale dopřává dětem tolik bonusových jízd, až to znudí i největšího příznivce řetízkové zábavy, o četných žaludečních potížích méně otrlých ani nemluvě. Když se konečně atrakce zastaví, přichází místo dějového rozuzlení či zvratu jen tristní potvrzení dlouho tušeného. Překvapení se nekoná, jak by také mohlo, vždyť téměř chybí i děj. Cukrová vata dle očekávání lepí, po žužu se bude zvracet, tajemný dráček zachrání svět.

Problémy se nevyhýbají ani kresbě Jae-Hwan Kima. Ne snad, že by nepůsobila zkušeně, cudná hrdinka je náležitě nevinná, hodný drak majestátní, zlý nemrtvý drak dostatečně drakonický. Co se ale nepříliš daří je stránková kompozice a práce s panely. Zvláště v bojových scénách způsobuje leckdy detailní prokreslení potíže s přehledností, časté splývání tmavého pozadí a předního plánu kresbě rovněž neprospívá.

warc_ukazka2.jpg

České mutaci těžko něco vyčítat – knihy jsou vypraveny přesně tak, jak má konzumní manga (manhwa, US manga, není to tentokráte jedno?) vypadat, proti ceně 150 Kč za svazek snad ani nelze mít výhrady. Překlad působí bezproblémově, naivní dialogy třeba připisovat už autorovi originálu. Vydání je to připravené pěkně, jen ten materiál si tentokráte publikaci nezaslouží.

Warcraft: Sluneční studna #1: Dračí lov
Warcraft: Sluneční studna #2: Stíny ledu
Warcraft: Sluneční studna #3: Země přízraků

scénář: Richard A. Knaak, kresba: Jae-Hwan Kim.
Klokan/Alpress, 2007-2008.

záznam v comicsdb:
první díl
druhý díl
třetí díl