Nové číslo komiksového sborníku AARGH! právě odchází do tiskárny. Oproti předchozím řadovým číslům bude mít o 16 stran více a nebude v něm chybět prakticky nikdo ze současné české kreslířské elity – na čtenáře česká patnáctistránkový příběh Lucie Lomové, desetistránkový barevný Voleman Jiřího Gruse, nové práce Lely Geislerové, TOY_BOX, Tomáše Kučerovského, Karla Jerieho, Nikkarina a mnoha dalších tvůrců. Hlavním tématem je tentokrát ruský komiks, takže také dojde na důkladnou exkurzi do země, kde zítra už zase znamená zítra. Další podrobnější informace budou brzy následovat.
28 komentářů u „AARGH! #8 v porodním předsálí“
Komentáře nejsou povoleny.
Ta obálka je nádherná…
překrásná! doufám, že tam bude méně poetiky a více komiksu:-)
Re: Michal Opitz
Souhlas, ta je úžasná.
No to aby začali Analfabeti prodávat i digitální tisky. Před Vánocema by něco určitě udali.
Anebo tu chybí pořádný merchandising k Volemanovi? Hrnky, trenky, plakáty…
Mortene, speciálně pro tebe tam bude velmi nepoetický příběh o tom, jak drsný Fanouš rozseká zmutovanou rosničku :)
Juchů….chů…chů
Já nevím, mě teda to, Jirka Grus kreslí Volemana úplně všude, začíná pomalu připadat trochu trapné. Kam se v komiksovém světě podívám, tam je Voleman! :) Možná by neškodilo občas zase přijít s něčím novým… Ale namalovaný je to pěkně, i když u Aarghu bych čekal trochu jinej styl.
Tím úplně všude myslíš 32 stránek pro Deník, tři samostatné sešity a tři kraťasy pro AARGH? Opravdu ti to přijde hodně? A všiml sis, jak obecně komiksové postavy fungují?
Myslel jsem to tak, že od Gruse jakožto asi nejslibnějšího a nejplodnějšího českého autora jsme se za poslední zhruba dva roky nedočkali ničeho jiného než postavy v červené čepici, což mi přijde škoda. A nejsou to jen ty věci co jsi vyjmenoval, ale je toho mnohem víc – např. obrazy na výstavách, expozice na letošním Komiksfestu, ilustrace dražené na Crweconu, veliké malby na letošním i loňském Komiksfestu, časopisecké ilustrace a teď ještě obálka nového Aarghu. Připadá mi, že když někdo Grusovi něco zadá, automaticky nakreslí Volemana. Víc by se mi líbilo, kdyby vycházel jen jako autorská sešitová série a jinam by se necpal (i když jeho příběhy v Deníku byly neskutečně povzbuzující, vždyť jsem si ho kvůli tomu začal kupovat :).
Ehm, cože? Dva předchozí příspěvky se prohodily!?
Zrovna jsem upravoval čas :). Ale už jsem to seřadil správně.
Myslím, že to všecho je o fous jinak. Těmi obrazy na výstavách asi myslíš několik rychlých účelových maleb na krabicový karton, kterými Jirka doprovodil křest 1. sešitu a následně vyhodil. Na letošním Komiksfetu byly vystaveny ukázky ze 3. sešitu a kraťasu pro AARGH!. Kresby na dražbě byly skici ke komiksu. Velká malba z Komiksfestu je jedna a organizátoři ji každý rok vytahují. Časopisecká ilustrace byla jedna na magazínu pivovar Bernard…
Celkově mi přijde přirozené, že se teď Jirka zabral do jednoho projektu a nebojím se, že by v něm setrval navěky:) Už na příští rok chystá něco dalšího…
No dobře, budiž. Voleman je fajn. Ale i přesto bych ho na obálku Aarghu neumisťoval, podle mě se tam moc nehodí. (Pokus o přirovnání: jako kdyby na obálce časopisu Zap-comix vyšla Rossova realistická malba Spider-mana).
Mimochodem, jakou technikou je obálka namalována? Připadá mi to jako kombinace pastelu a tempery, nebo je to jinak?
A co tedy chystá Jiří Grus nového krom Volemana na příští rok????
Neutrino: Zdá se, že AARGH! chápeš vyhraněněji než jeho vlastní redakce. Mně na AARGH!u baví právě to, že je rozkročený mezi chytrým popem a alternativou. A kdyby za mnou přišel Alex Ross a moc přemlouval, asi bych mu jednu obálku nechal :)
Juja: My nesmíme ani naznačovat…
prosím, prosím, na obálce Zap # 15 je Wonder Wart-hog od Gilberta Sheltona a vypadá jako nějakej to – – realistickej superhrdina!
Úplně jak od Rosse :) [link]
Mě tady nešlo ani tak o to realistické ztvárnění (hyperrealismus jako formu uměleckého projevu uznávám), ale spíš o to, že je to prostě jeden konkrétní hrdina jedné konkrétní série (dokonce komerční :-), takže by neměl lézt na obálku nezávislého fanzinu. Aargh by měl samozřejmě být otevřen pro všechny styly, zas tolik jich v Česku není. Rossovi bych tak tu jednu obálku možná taky přenechal, ať si na ní klidně nakreslí imaginárního superhrdinu (nebo cokoli jinýho), ale ne Spidermana.
Hostování Volemanových komiksů v Aarghu mi ale rozhodně nevadí a navíc není ojedinělé (viz Pán času).
Jako hlavní kritérium, jestli mě komiksová postava zajímá, beru to, jestli její autor má skutečnou potřebu něco sdělit. A to podle mě Voleman splňuje měrou vrchovatou. A opravdu nechápu, proč by na obálce komiksového sborníku nemohl být jeden kokrétní hrdina jedné konkrétní série…
Voleman je supr postava…a hostuje všude možně:
http://www.humanart.cz/nahled.php?src=./art/1202/1202-1229427949.jpg&bgcolor=white
Je to prostě charakter:-)
keporkak: Dobře, na tomhle se asi neshodneme (navíc, můj hlas nemá proti tvému v Aarghu moc velkou hodnotu), ale já jsem stále přesvědčen, že až si vedle sebe položím všechny Aarghy co mám, ten poslední mi nebude do série úplně zapadat…
inac neutrino ma v niecom pravdu na druhej strane prave preto do toho voleman dokonale zapadne :)
nikkarin: jasně! nezapomeň si přihřát svou kašičku!
Však na jedné obálce je např. Rudy od Pavla Čecha – to je podle mne taky jedna z postav českého komiksu… A vadí to někomu? Prostě je to hezká obálka. A na příští by mohl být i ten Fanouš :)
Co je to tady za binec:)Voleman se v Aarghu zrodil, hostuje v nem, dostal misto na obalce. Zamerne jsem ji udelal uměřeně, normalne relaisticky, aby narusila kolazovity styl poslednich cisel.Voleman komercni postava? Spis zkusebni-vytvoril jsem si tim podminky pro to, abych se mohl zlepsovat, vyvijet se. Postesknuti nad tim, ze je vsude,,furt jen Voleman,, vnimam jako malou krutost, ktera ma koreny nejspis v naivite.Hrdina se prece ma do zblbnuti vracet, hostovat, menit se. Technika je tempera, pastelky. Jinak debata o míře realismu by nohla byt zajimava, ve svete je spousta autoru , kteri vyrostli na sueperhrdinech,naucili se kreslit, delaji ale vlastni pribehy, casto autobiograficke, ve kterych pracuji z sirokou skalou realistickeho zobrazeni, od jednoduchych kreseb po propracovane plasticke kompozice. Tahle necistota tema/forma me zajima-napr. R.Kikuo Johnson , Hernandezovi, ve Francii Blutch atd.Vysvetleni Nikkarinova odkazu je ve 3.dilu Volemana.j.
Tenhle druh sporů (viz výše) nechápu. Není snad na vydavatelích, jakou obálku/autory/distributory/font/editorial/formát/papír/bůh ví co ještě si zvolí? A copak u nás vychází nějakej původní opravdu komerční komiks? To byl snad naposled Čtyřlístek (a možná že ani ten ne).