„Až zemřu, bude ta postava žít dál?,“ ptá se Harvey Pekar ve filmové adaptaci svého komiksu American Splendor. Dnes už mu na tu otázku můžeme odpovědět. Jeden z kultovních a zásadních scenáristů, který ovlivnil zejména přechod od fest undergroundových komixů k jejich lehčí alternativní podobě, zemřel v noci ze včerejška na dnešek ve věku 70 let. Harvey trpěl rakovinou prostaty, astmatem, vysokým krevním tlakem a depresemi. Ideální výbava pro tvůrce hořkých komiksů ze života, chtělo by se říct.
O rakovině vytvořil společně s třetí manželkou Joyce Brabnerovou „terapeutický komiks“ Our Cancer Year, v roce 1995 za něj dostali Harvey Award.
Nejdůležitějším spolupracovníkem v Pekarově kariéře byl Robert Crumb, který mu v roce 1976 pomohl nastartovat autobiografický komiks American Splendor. Pekar obsadil do hlavní role sám sebe a rozhodl se vyprávět o každodenním životě a s ním spojených obavách, ať už se týkaly nedostatku peněz nebo obecnějšího pohledu na svět. Svoje místo tu ale měl i humor a triviální příhody, třeba potíže s autem. Upřímně popisoval svou administrativní práci v nemocnici, vztah s manželkou či adoptivní dcerou.
Jelikož sám neuměl „nakreslit ani rovnou čáru,“ k čemuž se přiznává ve filmové adaptaci, dělal s desítkami kreslířů. Do řady American Splendor přispěli kromě Crumba ještě Gary Dumm, Frank Stack, Alice Bechdelová, Joe Sacco, Jim Woodring, Gilbert Hernandez, Eddie Campbell nebo Richard Corben.
Film z roku 2003 získal cenu poroty za nejlepší drama na festivalu v Sundance a scénář byl nominovaný na Oscara. Snímek s Paulem Giamattim tak přitáhl pozornost americké veřejnosti ke komiksům ze života.
Takže, Harvey, ta postava žije dál.