Před stíny neutíkej

Žena mi tuhle dávala k přečtení bestseller Cormacka McCarthyho Cesta, o putování otce se svým synkem apokalyptickým světem. S díky jsem odmítl, že mám chuť spíš na něco odlehčenějšího, a instinktivně jsem sáhl po novém počinu nakladatelství Sýpka Tři Stíny. V nich se, jak jsem záhy zjistil, vydává otec se svým synkem na cestu, aby unikl stínům, které se kolem nich začaly zjevovat. Povzdechl jsem si, že nic odlehčeného se konat nebude, začetl se a knihu na jeden zátah přečetl. Jinak to nešlo – komiks si mě zcela podmanil.

Docela často slýchám názor, že jednou z výhod komiksu je, že si můžu při čtení určit tempo, jaké chci. S tím naprosto nesouhlasím. Dobrý komiks má svůj rytmus, svou podmanivost, kterou si omotává čtenáře kolem prstu a ovlivňuje spíš on jeho než naopak. I špatný komiks člověka škrábe do očí a podráží jeho odhodlání si číst. U Třech stínů nastala ta situace, kdy jsem si chtěl jen kousek přečíst, a pak dělat něco jiného. Nešlo to. Komiks mě strhával dál a dál, až jsem zjistil, že jím zběsile listuji jako Japonec manga bookem. Někdy se to stává, zatímco mnohdy čtu pomalu a vychutnávám si kresbu i s detaily, tady mě to hnalo dál, slova jsem jen hltal a kresbu vnímal jen v těch nejzákladnějších obrysech.

O příběh v tomto komiksu nejde, jde o poselství, které není nepodobné např. tomu z filmu Fontána od Darrena Aronofského. Kresba je příjemně živá a napomáhá dynamickému stylu četby. Jediným zádrhelem je poněkud nastavovaná kaše v závěru knihy se zcela zbytečným objasňováním některých okolností, i když jsou právě zde některé vizuálně velmi dobré momenty. Kniha je vytištěna na silném papíře, který jí dodává příjemné cihloidní vzezření, což vytváří bonusové bodíky navíc. Ty ale komiks v podstatě nepotřebuje, jeho síla je ve ztvárnění hlavní myšlenky, které i přes drobné výhrady dopadlo na výbornou.

Tři stíny
autor: Cyril Pedrosa
Sýpka, 2011
záznam v comicsdb

2 komentáře u „Před stíny neutíkej“

  1. souhlasím s autorem (až na to vysvětlování na konci, které je dle mého názoru pro snažší pochopení příběhu dosti důležité). tenhle komiks je mistrovské dílo scénáristicky a hlavně výtvarně!

  2. Jo, též se velice políbilo:) Už jsem čet dvakrát, protože poprvé to bylo přesně v duchu recenze – jako Japonec mangu -haha:) Inu, čtěte Pedrosu, přátelé!

Komentáře nejsou povoleny.