První signální: Když Kapitán Amerika osvobozoval Československo…

„Někde v oblacích nad Československem,“ uvádí Francesco Francavilla misi Kapitána Ameriky. Tyhle krátké atmosférické příběhy jdou talentovanému Italovi stále lépe než velké zakázky pro Marvel (Black Panther: The Man Without Fear) a DC (Detective Comics), v nichž se nejspíš nemůže rozšoupnout tak svobodně, jak by chtěl.

Jeho kresby sice patří k těm nejlahodnějším, jenže laťku si zvedá především volnou tvorbou a pulpovými ilustracemi, které čtenáře přenáší do doby béčkových vědeckofantastických bijáků a romantických dobrodruhů. Stylizaci samozřejmě napomáhá, že si autor může všechno vyrobit sám, včetně klíčové práce s barvami, letteringu nebo staromódních detailů v tiráži. Francavilla v sobě má něco z amerických klasiků (Raymond, Kubert, Toth), a zároveň obrazům dodává šmrnc, když se rozpomene na staré evropské komiksy, se kterými vyrůstal.

Svaly pořádně zatíná na vlastním webu (má tam podrobnou bibliografii) a blogu Comic Twart, kam poslal třeba gangsterskou poctu Calvinovi a Hobbesovi nebo geniálně odvyprávěnou mikropovídku s  Jonahem Hexem. Úderná story je pomalu lepší než celý soubor Tvář plná násilí.