Podle Morrisona je Batman hodně, hodně gay. V ukázce to ale vidět není

GALERIE > Začátek Batmanova psychického týrání během působení Granta Morrisona jsme už mírně nakousli v Pátečním zápisníku. Dnes z titulu Batman a syn, který nedávno vydal BB/art, přinášíme ukázku, protože se to před premiérou filmu Temný rytíř povstal hodí. A protože Batman je gay.

„Homosexualita je součástí Batmana. Nemyslím to vůbec zle, ale Batman je hodně, hodně gay. To prostě nelze popřít. Samozřejmě coby fiktivní postava má být heterosexuál, ale v základu je celé to pojetí naprosto gay. Myslím, že proto se lidem líbí. Všechny ty ženský nosej fetišistický oblečky a skáčou po střechách, aby se k němu dostaly. A jemu je to jedno – radši tráví čas se staříkem a dítětem.“

Grant Morrison svůj pohled na Batmana osvětlil letos v rozhovoru pro časopis Playboy. Pak se nedá divit, že v jeho Batmanovi lze najít odkazy a pomrknutí k odvěkému mýtu o homosexuálním pnutí mezi temným rytířem a jeho pomocníkem Robinem. Morrisonovy narážky v příběhu Batman a syn rozkódoval americký talent komiksové publicistiky Matt Seneca.

Ať už jste titul četli, nebo se teprve chystáte, Mattův text vám otevře oči. I když možná pak uvidíte něco, co Morrison do scénáře ani nevložil. Nicméně když mají Morrison s Andym Kubertem nekonečné množství variant, jak můžou zobrazit scénu, a vyberou si takový záběr, který evokuje dominantní postavení (ehm) Batmana a Robina orálně uspokojujícího svého mentora, není to prostě náhoda. Na to je Morrison příliš chytrý autor.

V přiložené ukázce podobné narážky nehledejte, přímočarou akční scénu dokázali tvůrci oživit jinak. Stačí si všímat pop-artových obrazů, které různě komentují děj z druhého plánu.