Odešel velikán italského komiksu Sergio Toppi, připomeňte si jeho tvorbu

GALERIE > Významný italský komiksový tvůrce Sergio Toppi, který ovlivnil výtvarníky doma i ve Spojených státech, zemřel v úterý 21. srpna. Příčinou jeho skonu v necelých 80 letech byla akutní rakovina. Toppi debutoval v animovaném filmu a svou komiksovou kariéru zahájil roku 1966 v týdeníku Corriere dei Piccoli.

Postupně rozvinul osobitý grafický styl založený na celostránkových kompozicích, které si pozorný čtenář musí sám rozkládat do jednotlivých panelů. Jeho černobílé tabule často připomínají suverénně provedené rytiny. Toppi však exceloval i v barevných a v klasicky pojatých komiksech. Z jeho rozsáhlé tvorby stojí za připomenutí pentalogie Il Collezionista (Sběratel) a dvojalbum Sharaz-De.

Toppi získal v roce 1975 na komiksové festivalu v Lucce cenu Yellow Kid, roku 1992 mu italská asociace ANAFI udělila cenu Caran D’Ache a roku 2006 obdržel na římském komiksové setkání cenu Romics d’oro. Toppi byl pohřben ve čtvrtek 23. srpna v kostele San Lorenzo v městečku Cascina Monluè.


Další Toppiho obrazy najdete zde.

3 komentáře u „Odešel velikán italského komiksu Sergio Toppi, připomeňte si jeho tvorbu“

  1. Ještě bych připomněl, že album Sharaz-de – Toppiho adaptace Arabských nocí – vyjde na podzim v angličtině u Archaia Entertainment.

  2. jeden z mých nejoblíbenějších kreslířú, před 14 dny jsem si byl v Miláně koupit jeho komiksy… dobře, že konečně vyjde něco i jinak než ve Fr a It… a škoda, že už nikdy nic nenakreslí.

Komentáře nejsou povoleny.