Comics Centrum ohlásí komiks Hard Boiled. Darrow se díky němu připojil k Matrixu

UKÁZKY > Že chce Comics Centrum vydat kultovní komiks Hard Boiled od Franka Millera a Geofa Darrowa, už víme přes dva roky. A teď opravdu vyjde. Do sekce ukázek na webu nakladatelství už přibyla složka jménem Drsná škola, v níž najdete Darrowovy bulvytrhající stránky, jejichž rozlišení předběhlo Full HD technologii.

Český nakladatel je digitálně rekonstruoval dva a půl roku, což je možná dobře, protože mezitím alespoň stačily vyjít komiksy Arzach a Incal od Darrowova velkého přítele a mentora Jeana Girauda alias Moebia. Právě ten byl – společně s Hergém nebo Osamu Tezukou – Darrowovým vzorem a sehrál i zásadní roli při vzniku Drsné školy, která vycházela na začátku 90. let. Darrowa s Millerem totiž seznámil, ti si padli do oka a dohodli se na spolupráci (jejich prvním projektem měl být Daredevil, kterého nakonec kreslil John Romita Jr.).

Podle informací knihkupectví Kosmas bude vázaná Drsná škola stát 699 korun a vyjde 25. března, takže ji Comics Centrum zřejmě oficiálně ohlásí v následujících dnech.

Millerův scénář o robotovi, který neví, že je robotem, je přímočarý jako většina jeho děl, ale ve skutečnosti to byla docela promyšlená satira. Slavné dvoustrany plné frenetické akce a davové scény orgií nejsou úplně samoúčelné, naráží na otupělost publika vůči násilí a sexu, což jsou dvě věci, kterým se v Drsné škole oddává společnost obklopená značkami a bezmyšlenkovitým konzumem. Svět budoucnosti v něm řídí korporace (hlavní hrdina likviduje konkurenci jedné takové společnosti), krev z mrtvol se tu míchá se spermatem a Coca-Colou, jejíž plechovky Darrow obsedantně přikresluje do pozadí. To všechno je zachycené v hyperrealistickém stylu, který na stránky dostává tolik detailů, kolik v běžném životě ani nedokáže lidské oko rozeznat.

Darrowův smysl pro design a propracovanost strojů ovlivnila i sourozence Wachowské, kteří si později kreslíře přizvali jako návrháře trilogie Matrix. Mechanické chobotničky, obří vrtáky, farmy na pěstování lidí, loď Nabukadnezar, tomu všemu dal podobu Darrow.

3 komentáře u „Comics Centrum ohlásí komiks Hard Boiled. Darrow se díky němu připojil k Matrixu“

  1. No, je sice krásné, že to dva roky takzvaně rekonstruovali (ha ha), ale co je to platné, že v tiráži jsou dva redaktoři překladu a jedna korektorka, když Dort je certifikovaný dysortografik a překládá to nejspíš Google translátorem. U Goona se mi rolovaly ponožky hrůzou, ale dopraseného Hard Boiled je mi obzvlášť líto. Možná by mohli hoši v CC naspořit na alespoň průměrného překladatele, nebo by naopak mohl Dort ty comicsy rovnou sám psát i kreslit, samozřejmě to pak sám po sobě digitálně rekonstruovat a dělat redakce a korektury a pak to sám vytisknout, sám koupit, sám přečíst a pak nejspíš i sám spálit. Drsnou školu prolistuju v knihkupectví a jestli se moje obavy potvrdí (a z ukázek to tak celkem vypadá), tak si to radši za pár dolarů objednám z Amazonu.

  2. Jirka T: Zapoměl jsi, že si sám i napíše recenze (hodnocení) a pak se tím bude chlubit na FB

Komentáře nejsou povoleny.