Leonardo se chválí i v osmém albu

RECENZE > V osmém albu úspěšné série Leonardo geniální vynálezce vynalézá, zatímco nešťastný a líný učedník je nelítostně buzen a masakrován. Leonardova tvůrčí invence však již není tak bouřlivá a kypící, jak si čtenáři zvykli.

Ve většině vícestránkových příhod musí učedníka jeho pán a zaměstnavatel tradičně a brutálně tahat z postele. Ovšem vyskytnou se i případy (jsou celkem dva), kdy učedník budí mistra. V albu také přibylo jednostránkových gagů.

Jak se dalo čekat, velká většina Leonardových vynálezů končí větší či menší katastrofou, po které hrdinové musejí opravit část své domácnosti, popřípadě znovu kompletně přestavět své obydlí. Lapálie na konci každé epizody mívají často svůj protějšek v nadnesených projevech génia, v jejichž složitých (a zdařile přeložených) souvětích zaznívá vynálezcovo nesmírné sebevědomí a sebechvála.

Také učedníkův mdlý rozum a nedostatek řemeslné zručnosti inspirují občas Leonarda ke květnatým komentářům. Snad nejzdařilejší najdeme na straně, kde Mistr hodlá učedníkovu vražednou hloupost za drahé peníze prodat do armády. Takto totiž překladatel Richard Podaný parafrázuje originální francouzské znění Leonardova proslovu, ve kterém nezměrné bohatství učedníkovy idiocie hodlá jeho pán uložit do sejfu ve Švýcarsku.

V životě Leonardova učedníka se střídají vzlety a pády. Na vrchol blaha se učedník dostane v epizodě „Bašta v salonním kupé“, naopak k jeho naprosté degradaci dojde v závěrečném čtyřstránkovém skeči „Psí kusy“. Pozornému čtenáři jistě neujdou nenápadné obrazové vtípky, které často doprovázejí vlastní příběh: kapající kohoutek v učedníkově ložnici, nedotčená Mona Lisa na zdi jinak totálně zničeného domu, nápis „Made in Korea“ na transformátoru či letopočet 1497 na nástěnném kalendáři.

I když sice několik gagů nedokáže čtenáře plně uspokojit a i když se stále ještě nedozví jméno učedníka, pruhovaného kocoura a jeho myší(ho) přítele(kyně), daří se i tentokrát autorům přesvědčit své čtenáře o nepopíratelné genialitě hlavního protagonisty. A probudit v nich zvědavost, jaké vynálezy Leonardo uchystá v příštích albech.

Leonardo #8: Prostě geniální
scénář Bob de Groot, kresba Turk (Philippe Liégeois)
Albatros CooBoo, 2014, 48 stran, 149 Kč
záznam v ComicsDB
2 komentáře u „Leonardo se chválí i v osmém albu“

  1. Naprostá špička, z toho co se v současné době u nás vydává.
    Jen doufám, že prodeje Albatros uspokojují a nezaříznou sérii.

  2. Tak to je mazec, že to u nás vychází tak pozdě. Zrovna na tuhle ukázku Dort si vzpomínám, že jsem si prohlížel deset let před revolucí ve francouzském časopisu PIF.

Komentáře nejsou povoleny.