Šestý KIX jde z vězení do vězení, hostem je Jack Teagle z Nobrow

UKÁZKY > Noviny KIX, jimiž se pravidelně obalují Vladimir 518, Jiří Franta nebo David Böhm, se už zavedly jako platforma pro alternativní komiksy. V květnu vychází šesté číslo, kterým se jako červená nit jako pilník bagetou táhne téma vězení.

„Celé téma nového čísla se odvíjí od naší tiskárny, ta je součástí ve vězení, takže jsme ho věnovali vězňům,“ říká David Böhm, jeden ze zakladatelů KIXu a čerstvý držitel Magnesie Litery za knihu Hlava v hlavě.

Do KIXu #6 přispěli tradičně Kakalík, Vladimír 518, Jiří Franta, David Böhm a Jaromír Plachý, nově pak grafickým designem poučený a inspirovaný Jan Kolouch Šrámek, Martin Lacko z VŠUP a zahraničním hostem je Angličan Jack Teagle, kmenový autor britského nakladatelství Nobrow.

Teaglovu tvorbu ovlivňují špatné superhrdinské komiksy z 60. let, braková sci-fi a horory, Gary Panter, osmibitové videohry, maskovaní wrestleři a bizarní popkulturní postavy, jejichž figurky má hrdě vystavené ve svém studiu. To si zřídil v přepravním kontejneru o rozměrech 2,5 na 5 metrů, zasazený ho má na farmě v hrabství Cornwall, které se nachází na nejzápadnějším poloostrově Anglie. Jen Teaglův příspěvek nezapadá do tématu vězení, není ani vytištěný česky, ale v původním anglickém znění.

„Někdo to pojal jako úvahu a údiv nad tím, proč ještě není zavřený, někdo jako mentální lágr, z kterého není úniku, někdo jako zvrhlou vizi, kde děti kontrolují chod vězení i světa,“ přibližuje Böhm. Například Jan Šrámek zpracoval osud tvůrce sovětského programu Sergeje Koroljova, který strávil několik let v gulagu.

Šestý KIX (web, Facebook) bude mít křest 1. května v pražském Bajkazylu na náplavce.

Martin Groch

Jack Teagle

Jan Kolouch Šrámek

Jiří Franta

Kakalík

Martin Lacko

Vladimír 518

Pozvánka na křest KIX #6