Nezadaná by byla skvělá, kdyby byla o úplně něčem jiném

RECENZE > UKÁZKY > Je krásná, sexy, trochu potrhlá, má pěkný dům a rozhodně není frigidní. Který chlap by takovou ženskou nechtěl. A přesto se opět našli autoři – pardon, autorky -, co nám chtějí namluvit, že žádný. Seznamte se s další nezadanou, kterou nikdo nechce z důvodů, které zná jen špagetové monstrum v hlubinách vesmíru.

Obálka láká a slibuje odpočinkové romantické čtení, další verzi moderních romantických pohádek ve stylu Deníku Bridget Jonesové nebo Sexu ve městě. Zkrátka klasika: Mladá (ale už s tichým tikotem biologických hodin v zádech), úspěšná, krásná, o sebe pečující a samostatná brunetka by ráda sbalila nějakého chlapa. Samozřejmě neskočí na špek leckomu, ráda by někoho trochu na úrovni. A nejvíc na úrovni je samozřejmě muž, který se obecně v tomto žánru nazývá ON. Pan dokonalý. Je krásný, všímavý, vtipný, romantický, ale nedostižný! Ačkoliv sem tam blýskne naděje… Však to znáte.

Drápek upravený pilníčkem

Dál se kolem motá hromada postaviček – nejrůznější lůzroidní gama až delta samečci, vykutálené i opravdové kamarádky, starostlivá maminka a všechno se to v tom růžovém vesmíru kolem sebe motá a otáčí a někdy se to srazí a pak je z toho veselo a jindy zase smutno, jak už to tak v takových kusech bývá.

Někdy se to povede, někdy ne. A tentokrát se to moc nepovedlo. Kanaďanka India Esjardinsová sice do scénářové buchty nasypala všechny výše zmíněné ingredience, ty jsou ale plné éček (když zůstaneme v buchtové metafoře). Hlavní hrdinka není ani sympatická, ani nesympatická, je prostě nijaká. Je to usměvavá, roztomilá, někdy mile hloupoučká, jindy zase správně sebevědomá plakátová figurka. Dělá to, co by všechny správné singles dělat měly. A to je kámen úrazu. Zavání totiž nevábným deodorantem kalkulu, který je cítit umělotinou a chybí mu šmrnc a živost. Ostatní postavy jsou pak už jen křoví a kulisy, kluci a holky z plakátů.

V této situaci pak Nezadané navíc ubližuje fakt, že se nejedná o delší samostatný příběh, ale jen o sérii tu stránkových, tu dvoustránkových stripů. Notabene stripů, které nejsou ani příliš vtipné a většinu humoru těží ze situací, které vtipně pouze vypadají nebo něco vtipně srovnávají. Do slova „vtipně“ si nechte mocně vsáknout výraz „mile“, abyste dostali přesnější představu o údernosti použitého humoru. Esjardinsová sice občas mírně vytasí drápek (pokus o kritiku konzumní společnosti či odvážnější pasáže se sexuálním nábojem), ale je to drápek miloučkého koťátka, a ještě navíc zaoblený pilníčkem.

Zůstat u Sexu ve městě

Ilustrátorka Magalie Foutrierová je poněkud jiná káva. Její obrázky jsou stylové, sexy, mají šmrnc a zatraceně dobře se na ně dívá. Má cit pro barevnost i kompozice nejen jednotlivých panelů, ale i celých stran. Při čtení mi neustále probíhalo hlavou: Tohle by byl tak skvělej komiks, kdyby ho psala lepší scenáristka a kdyby byl úplně o něčem jiném. Právě obrázky jsou ten nejpádnější důvod ke koupi.

Nezadaná je milá knížka s hezkými obrázky a to je tak všechno. Možná potěší nějakou tu intelektuálnější puberťačku, která díky hrstce odvážnějších námětů a scén bude mít radostný pocit z toho, že čte něco, co je určeno dospělejším. Většina skutečných singles si asi raději pustí tu Bridget Jonesovou a Sex ve městě, což jsou díla živější, opravdovější a vtipnější… Oproti Nezadané teda rozhodně.

Nezadaná – Slasti a strasti života bez partnera
India Desjardinsová, Magalie Foutrierová
nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media a.s., 2014, 64 stran, 199 korun
záznam v ComicsDB

nezadana

7 komentářů u „Nezadaná by byla skvělá, kdyby byla o úplně něčem jiném“

  1. Není to tak. Výborná kniha, vtipná, kousavá, plná ironie. Každá žena, která byla někdy nedobrovolně single a je zdravě soudná se najde. Knihu jsem daroval ženě a sklidila obrovský úspěch, dokonce tak obrovský, že si uvědomuji, že se nám nevrátila ještě domů! Recenze je mimo.

  2. Já spíš nechápu psychologickou profilaci těchhle vykonstruovaných nereálných „aly mek bílových“… typu: odkopla jsem ho, ponděvadž mě škrábaly jeho vousy. Nemohu se přenést přes to, že má prst na noze delší než palec… Můj vysněný nemůže nosit oranžový ponožky. Nebo „musíme se rozejít, vypadáš jako kouzelník“. Tak holka, jestli jsi single z těchhle důvodů, tak „umřeš a nikdo ti nezatlačí víka“. A máš to!

  3. Karel Jambor: naprosty souhlas, me vubec prijde pan Cerny jako pekny mimon .. navic arogantni a sebestredny az beda…

  4. ad rosta: prosím Koplovy fanoušky, kamarády a rodinné příšlušníky, aby už přestali dělat vlny. Už je to poněkud trapné. Děkuji.

  5. ad rosta: myslím, že máte pravdu a cítím jeho přítomnost přímo v této diskuzi, nebo to byl pouze závan chlévské mrvy ?

  6. Ocekavani, ocekavani… a nenaplnena, tot neni jen obsahem pribehu hrdinky uvedeneho utleho dilka, ale z meho skromneho pohledu rovnez i recenzenta. Jaksi postradam v recezi Dana Cerneho to podstatne, ze se jedna o zjednodusenou, velice ironizujici a zlehcujici formu trablu zivota singlovstvi. Muj dojem z knihy, ze jsem se naramne pobavil za par drobnych (exaktne za 2 stovky). Hutne epizodky, humorny vhled zabavnou formou servirovany. Ilustrace na adekvatni urovni, neni to zadna francouzska skola komiksu (sic) typu Greson, ale plne postacujici. Uprimne, srovnani s plytkym (a casove mohutnym) Sex ve meste je mirne receno zavadejici… Dobrym recenzem se Dan nestane kritikou zricim ziletky.

Komentáře nejsou povoleny.