Tisková zpráva: KomiksFEST! 2008

Již 3. ročník nezávislého multimediálního festivalu KomiksFEST! s mezinárodní účastí se odehraje 1. až 8. listopadu 2008 v Praze. Festival si klade za cíl představovat komiks populární formou jako mladé, dynamické, atraktivní a univerzální médium schopné nést jakýkoli obsah; návštěvníkům přinese knihy, filmy, divadla, besedy a výstavy.
Motto festivalu zní: Komiks unlimited.

Vizuál festivalu KomiksFEST! 2008 (náhled)

Festival zahájí v sobotu 1.11. párty v holešovické La Fabrice. K vidění bude komiksová módní přehlídka Fashionshopu PARAZIT, dvojkoncert Vladimír 518 vs. Jaromír 99 & The Bombers a speciální filmová projekce.

Během festivalového týdne proběhne v centru Prahy patnáct vernisáží výstav, workshop vedený předními kreslíři, setkání se zahraničními hosty, autogramiády a prezentace nových knih. Nebudou chybět tradiční filmové projekce (kina Aero a Světozor, např. profil Terryho Zwigoffa) ani divadelní představení inspirovaná komiksem (divadlo Alfréd ve dvoře, např. Bliss Vojty Švejdy či loutková adaptace Kuře podle Marjane Satrapiové).
Také v letošním roce se můžete těšit na zajímavé hosty z ciziny – do Prahy přijedou z Francie explozivní tvůrce Lewis Trondheim (série Donžon), z Anglie žijící legenda Bryan Talbot (Dobrodružství Luthera Arkwrighta, Tale of One Bad Rat), výteční zástupci nezávislého proudu současného evropského komiksu Ulf K. z Německa (autor plakátu pana Smrťáka pro KF!) a minimalista Nicholas Mahler z Rakouska, dále autoři z Polska a Rumunska. Prezentovat se bude samozřejmě aktuální česká tvorba (např. Jiří Grus – série Voleman, Karel Jerie, Hza Bažant, Pavel Čech, Jiří Zimčík, Nikkarin, Andraste a Jaromír Plachý). Představí se také fenomenální výtvarník František Skála jr., samostatnou výstavu bude mít v divadle Archa Pavel Reisenauer (zároveň autor jednoho z nejpodivnějších domácích komiksů Smrt po životě).

KomiksFEST! vyvrcholí celodenním programem druhou listopadovou sobotu 8.11. v Experimentálním prostoru Roxy/NoD za přítomnosti zahraničních hostí (Trondheim a Talbot), kde budou mj. předány výroční komiksové ceny Muriel. Vstup je zdarma.

Festival vznikl v roce 2006, aby pomohl komiks etablovat jako svébytnou, respektovanou formu, jak se tomu těší např. v západní Evropě či USA. Loňskými hvězdami KomiksFEST!u byli bezesporu autor slavné Padoucnice, Francouz David B., berlínský tvůrce Mawil či uznávaný český výtvarník, žijící v USA, Petr Sís.
Aktuální info a program na: www.komiksfest.cz. Na této adrese můžete vybrat nejlepší příběh nakreslený v zápisnících Moleskine a soutěžit o nové komiksové knihy a vstupenky na zahájení do La Fabriky.

12 komentářů u „Tisková zpráva: KomiksFEST! 2008“

 1. Jejda, komiks je tu v undergroundu? Spider-man bude vyveden z kulturního podsvětí?

 2. Jsem slepej nebo tam ten program ještě není? Jde mi hlavně o to kdy budou autogramiády :-)

 3. Od M@Pa, vydavatele alternativního zinu tu poznámku beru jako rýpnutí – jistě ví sám dobře, jakou má coby samizdatový nakladatel nekomerčního komiksu ve společnosti pozici :-)

  Co se programu týče – v TZ jsou první obrysy, přesnější umístění se objeví cca za týden. Většina autogramiád, včetně zahraničních hostů, proběhne (kromě vernisáži přes týden) hlavně na druhé festivalové sobotě 8. 11.

 4. Já to myslel tak, že komiks tu v žádném undergroundu není a nemusí být nikam vyveden. Tvoří sice malý, ale už docela stabilní trh, kde najdeš ledasco z popu i alternativy.

 5. Ahoj, můžu se zeptat proč má letos Komiks Fest na plakátě zrovna smrťáka? To mi přijde velmi nepříhodné. Až stupidní. Bez urážky.

 6. Ani mě to rozhodně nevadí… Komiks vždycky byl a je tak trochu krutým médiem :)

 7. Plakát v minulém ročníku se mi líbil hodně. Ale tohle mi přijde jak nějaký leták „spolku přátel žehu“. Pochopitelně v interním kruhu fandů je to naprosto relevantní, ale Komiks Fest má prezentovat komiks širší veřenosti a proto tvrdím, že voba „pohřebního“ tématu není vůbec šťastná. Kdybych byl neznalý problematiky, tak by mě něco takového k návštěvě rozhodně nepřilákalo. Spíš odradilo.

 8. Mě se letošní plakát líbí hodně. Loňský mě spíš odrazoval. A to nejsem členem žádného interního kruhu a ani znalý problematiky.

 9. Mě se líbí loňský i letošní. Je pravda, že ten Mawilův byl o něco propracovanější (a barevnější), ovšem svoji originalitu mají oba… Navíc, kdo zná Ulfa K. tak ví, že smrtky jsou jeho oblíbené téma, takže se něco takového dalo čekat :)

Komentáře nejsou povoleny.