KomiksFEST! revue 03

Nové číslo komiksové revue přináší profil českého superhrdiny Péráka s exkluzivním prvním dílem série v adaptaci výtvarníka Hzy Bažanta. Dále uvnitř najdete příspěvky od Francouze Lewise Trondheima, Australana Tima Molloye nebo např. komiksovou báseň od Toy_Box. Speciálním bonusem je sešítek SPAM Nicolase Mahlera z Rakouska.
Vydává o.s. SEQENCE ve spolupráci s nakladatelstvím Labyrint, 100 stran, formát A4, 150 Kč. Další info: www.komiksfest.cz

Obálka KomiksFEST! revue 03 (náhled)

Hlavním tématem čísla je legendární český superhrdina Pérák. Tato protektorátní „urban legend“ našla své ozvěny hned po 2. světové válce, a s různou intenzitou ji slýcháme až dodnes. Z několik let plánované sešitové série zatím sešlo, a tak Vám přinášíme exkluzivně na stranách 12 až 42 již hotovou úvodní kapitolu v kresbě Hzy Bažanta. Samotný příběh doprovází texty od scenáristy Petra Krejzka, kunsthistorika Tomáše Pospiszyla a etnologa Petra Janečka, stojícího za projektem Černá sanitka. To vše ilustrované rozsáhlým obrazovým doprovodem, včetně rubriky Skicář, zobrazující podoby Péráka v představách našich výtvarníků.

K uplynulému úspěšnému třetímu ročníku festivalu KomiksFEST! se vracíme řadou materiálů – rozhovorem s Lewisem Trondheimem, ukázkou z jeho komiksového deníčku Les Petits Riens, komiksovým remixem tematicky sevřeného cyklu olejomaleb Karla Jerieho Poslední leč, fotoreportem z akcí, seznamem laureátů cen Muriel za rok 2008 a ukázkami z vítězných prací soutěže George / Moleskine. Přiložený sešitek SPAM, jehož autorem je další z festivalových hostí, rakouský ultraminimalista Nicolas Mahler, udělá radost všem, kdo někdy dostali mailem nevyžádanou poštu :-)

Představovat zajímavá jména světového komiksu bychom chtěli i mimo „živý“ festival.
V tomto čísle revue je zastupuje Tim Molloy, Novozélanďan, žijící v Austrálii – jeho pevně vykroužená linka dynamicky kontrastuje se surreálně laděnými příběhy, jejichž nezachytitelné proměny jsou stejně úchvatné, jako znepokojující. Přetiskujeme jeho komiks V autobuse.
Domácí tvorbu reprezentuje neméně sugestivní autorka Toy_Box s robotickou lovestory Tři dny o samotě na text anglického básníka Teda Hughese. Expresivní, kolážový styl rezonuje se skrytým napětím a touhou, jemná gestikulace hlavních postav naopak dává vyniknout citovému rozměru básně. Dokončení komiksu Odvážní mladí muži na visutém laně Petra Korunky (podle scénáře Edgara Dutky) znovu předvádí, že pod kabátkem svérázné kresby se skrývá napětí i dokumentární věrnost.

Revue opustí tiskárnu 14. 1., ukázky přineseme příští týden.

5 komentářů u „KomiksFEST! revue 03“

  1. Vypadá to dobře, ale je mi líto toho Péráka – daleko radši bych ho viděl samostatně. Navíc časopisecké vydání se ničím čtenáři nezavazuje, takže možnost nějakého pokračování je zřejmě dost mizivá (pokud ale vyjde, tak nejdřív za pět let).

  2. Taky jsem si myslel, že samostaný sešit by měl větší šanci proniknout mezi širší veřejnost – takhle je zase spíš jen otázka okruhu fanoušků, kteří si fanzin koupí.

  3. Tak já su tentokrát na revue díky Pérákovi natěšený… Konečně pořádné info… A v tomhle případě bych neřekl, že by samostatné vydání mělo větší úspěch na nějaké "širší" proniknutí – To málo o Pérákovi  stejně jako postava samotná je stejně známé hlavně komiksákům, takže dle mého by si revue i samostatné vydání koupil "nekomiksák" tak jako tak klasicky náhodně, spíš podle obálky ;) – Ikdyž takový velký červený nápis "Pérák" na obálce se sličnou svlečnou by přitáhl třeba i vyznavače kreslené erotiky… ;)

  4. Hibi:  bude v další KFR zase nějaký Clowes? Plízzz

  5. Vida, jak studenta výtvarné školy zaujalo rýpnutí do studia výtvarné školy! :-) Clowese nemůžu slíbit,leda bychom našli nějaký další kraťas – ale chudší obsah rozhodně nebude.

Komentáře nejsou povoleny.