Horáková a Liga v Ďasu

Aktuální číslo kulturně historické revue Dějiny a současnost (www.dejiny.nln.cz), tedy 03/2007, přináší dva materiály spjaté s komiksem.
Předně je to článek Pavlíny Formánkové a Petra Koury UNCONQUERED – Neporažená. Komiks o Miladě Horákové, kde mj. zmiňují: „Nebylo to navíc poprvé, co se některá postava z českých dějin objevila v komiksovém zpracování – například již za druhé světové války se stal hrdinou jednoho amerického obrázkového časopisu český odbojový pracovník Jan Smudek.“ Celý text je dostupný zde, o komiksu již před časem informoval deník MF Dnes, který na svých webových stránkách zveřejnil i náhledy celého komiksu, respektive obrázkového seriálu.
V textu nazvaném Dobrodružství ve věku páry. Devatenácté století jako popkulturní inspirace pak v ĎaSu Antonín K. K. Kudláč věnuje patřičné místo i Lize výjimečných Alana Moora a Kevina O´Neilla a mj. píše: „Mimořádně důležitá je i zvolená forma. Komiks, kombinující prostředky literárního a výtvarného vyjádření, totiž představuje velmi svébytnou variantu využití atmosféry předminulého století v popkulturní produkci.“

das.jpg