Příběh „!“ je úchvatný experiment, můžete si ho prohlédnout online

Osamělý muž podomácku vyrobí robota. Mezitím žena touží po svém supermanovi. Mezitím podomácku vyrobený robot létá v oblacích. Mezitím všichni hledají lásku. Mezitím se probouzí skalní příšera.

Na příběhu ! není důležité, o čem je, ale jak ojedinělým způsobem ho autor Tymothi Godek vypráví. Komiks beze slov se odehrává během jednoho nekonečného panelu, neustále čtenáři ukazuje paralelní dějové linky všech protagonistů a naprosto plynule mezi nimi přechází. Do toho ještě stíhá nahlédnout do mysli postav a odskakovat k promítání jejich představ (je to taková složitější verze Nolanova Inception). Na počítači má neuvěřitelné rozlišení 29 320×648 pixelů, takže byste i při rozlišení 1280×800 potřebovali přibližně 23 monitorů vedle sebe, aby se vyjevil celý plán. Ve skutečnosti je papírová plachta široká přes deset metrů.

Má i cosi jako úvodní a závěrečné titulky, za něž můžeme považovat postupnou proměnu jednotlivých zjednodušených tahů a tvarů v „realitu“ (auta, hejna ptáků či městské domy) a opětovné rozkládání kresby na konci. Uprostřed se stále opakují tytéž linie kreslené podle ruky, jako by Godek parodoval Wareovu geometrickou techniku pravítek a příložníků.

Godek nezvolil složitý postup samoúčelně, v příběhu chtěl poukázat na to, jak se navzájem propují cesty různých lidí a jak naše činy ovlivňují životy jiných.

Celý „Vykřičník“ si můžete pročíst, respektive prohlédnout, prozkoumat nebo prožít díky projektu Top Shelf 2.0, jehož prostřednictvím stejnojmenné nakladatelství podporuje internetové komiksy.

Je vidět, že Godek o komiksech uvažuje podobně jako Scott McCloud a jeho biblí je Jak rozumět komiksu. Na formální experimenty se specializuje, mezi jeho nejznámější patří (již oficiální) parodie Everybody Loves Chris Ware, ale rozhodně se vyplatí věnovat čas i další tvorbě na jeho blogu. Tam se dá také objednat papírová verze „Vykřičníku“.