Odešel Gustav Krum, poslední z Burianových apoštolů

V pondělí 21. března zemřel ve věku 86 let Gustav Krum, který spolu s Janem Černým-Klatovským, Bohumilem Konečným a Milošem Novákem patřil k okruhu přátel a pokračovatelů geniálního realistického ilustrátora Zdeňka Buriana.

Podobně jako jeho souputníci se Krum postupně vymanil z Burianova stínu, výtvarný projev se pročistil a získal expresivnější nádech. Gustavu Krumovi nejvíce vyhovovaly cestopisné a historické náměty, jeho pečlivé studování všech dostupných materiálů, kterému věnoval maximální pozornost, bylo pověstné. Pro nakladatelství Olympia ilustroval dvacet čtyři románů Karla Maye a svými kresbami doprovodil také knihy Henryka Sienkiewicze, Jacka Londona nebo Jaroslava Foglara.

Krum během svého života zabrousil i do hájemství kresleného seriálu, na rozdíl od Konečného a Nováka se v něm ale nikdy necítil úplně doma. Rostislav Matulík dokonale vystihl výtvarníkův komiksový styl, když jej označil za „němý historický velkofilm“, ovšem „sledovaný nikoli na monumentálním plátně, ale v hledáčku kamery.“

Gustavu Krumovi nicméně nelze upřít dokonalé řemeslo a poctivé realistické ztvárnění, které v 60. a 70. letech na stránkách Zápisníku, Květů nebo Pionýrské stezky okouzlily bezpočet klukovských čtenářů.

9 komentářů u „Odešel Gustav Krum, poslední z Burianových apoštolů“

  1. Pamatuji si ten zvláštní pocit, když jsem objevil o letních prázdninách u babičky časopisy Zápisník s Vinnetouem Gustava Kruma. Nezapomenutelné, nádherné… Nedávno jsem našel jeho komiks z 2. světové války v Ohníčku…

  2. Díky za vzpomínku – zachytil jsem tuto smutnou zprávu i jinde, ale sem patří…

  3. Skvělý osobitý kreslíř. Díky za jeho komiksy, které zůstaly i po letech pořád krásné. Upřímnou soustrast rodině.

  4. Gustav Krum je se svým perokresebným stylem nenahraditelný, takhle jistou ruku s podobným stylem má ale dle mého skromného názoru Jiří Petráček.

  5. …odchází nám to nejlepší.Obrovská škoda,že poslední roky mu zdravíčko nedovolilo přidávat další skvosty.Poslední z božské čtyřky – Burian,Konečný,M.Novák.Obrovské poděkování a vzpomínka.

Komentáře nejsou povoleny.