Legendárního malíře Rotrekla považoval Lem za svého nejlepšího ilustrátora

Asi před deseti lety jsem náhodně potkal známého sběratele Zdeňka Buriana, který mi nadšeně vyprávěl, že má konečně možnost získat originál od Teodora Rotrekla. Dlouho o něm mluvil a já se trochu styděl, protože jméno Teodor Rotrekl mi neříkalo vůbec nic. Potom jsem si vzpomněl, že jsem toto jméno vídával ve starých ročnících časopisu ABC.


Ano, Teodor Rotrekl byl pilným malířem a mimo ilustrování řady knih přispíval do Ikarie, Ohníčku, VTM, Pionýru a do řady dalších periodik. Byl znám jako autor, který se zaměřuje na vesmír a sci-fi. Časem se propracoval na nekorunovaného krále svého oboru. Spolu s Dobroslavem Follem a několika dalšími patřil do skupiny výtvarníků Radar. Velké pocty se dostalo malíři od spisovatele Stanislawa Lema, který prohlásil, že Rotrekl je nejlepší malíř, který kdy ilustroval jeho knihy.

Teodor Rotrekl maloval také komiksy – první vycházel v ABC a jmenoval se Pevnost pod ledem (1960). Děj, podle sovětského spisovatele Grebněva, popisoval pokus podlých imperialistů v daleké budoucnosti zvrátit socialistický pořádek a uvrhnout svět zpátky ke kapitalismu. Pevnost pod ledem měla sloužit jako tajná základna, která byla náhodou prozrazena, když jeden ze soudruhů omylem spadl do vody.

Druhý a bohužel i poslední komiks vyšel v roce 1992 s názvem Neuvěřitelná setkání. Tam skupina astronautů dostává rozkaz prozkoumat výzkumnou stanici na planetě Santaria. V tomto komiksu na 34 stranách bohatě uplatnil své zkušenosti s žánrem sci-fi. Teodor Rotrekl zemřel 1. září 2004. Jeho dílo je notoricky známé, ale jeho jméno většina lidí nezná – škoda, byl to vynikající malíř.

11 komentářů u „Legendárního malíře Rotrekla považoval Lem za svého nejlepšího ilustrátora“

  1. Rád bych se zeptal, existují ještě nějaké takové skyrté perly české vesmírné science-fiscion tvorby????
    Dlouho jsem myslel, že mimo Vzpoury mozků, Galaxie, Malého boha (celá série) a nového Marsu 44 nic nemáme.

  2. Přátelé konečně! Konečně vím od koho byl ten skvělý komiks který jsem vlastnil jako malý – a dodnes lituji že už je navždy ztracen. Ano měl jsem ta Neuvěřitelná setkání. Dodnes si pamatuju že to byl takový skoro až dokumentární komiks kde nechyběly prúřezy scifi technikou s popisem interiéru apod.

  3. Tohle je další zábavné potvrzení toho, jak málo se kupodivu prolínají fandomy komiksový a scifistický. Scifistovi zní takové „objevování“ srandovně, protože Rotrekla moc dobře znají, ti starší ho dobře znali i osobně, atd. Omlouvám se za ten trošičku posměšný tón, ale úplně stejně platí, že pro většinu mimokomiksově zaměřeného obyvatelstva planety by byla „objevem“ existence Stana Leeho a podobně. :-))) 

  4. Jasně, to já chápu, jenom mě to už roky udivuje, prostě jsem, možná naivně, čekal, že ten průnik bude větší. Ale když chci na Crweconech a KomiksFestech vidět víc než tři čtyři tváře známé i ze SF a F fandomu, tak si tam obyčejně nějaké musím sám přivést :-)

  5. No jo, opravdu jsem toho chlapíka neznal a přitom jak to teď vidím tak sem měl i nějaké jeho komiksy sesbírané z ABC. Popravdě, já vůbec nejsem zběhlý v autorech a ani nemám žádné „idoly“. Ale já jsem byl vždycky jinej:-)

  6. To, že se čtenáří komiksu a SF fandom moc neprolínají, mě osobně celkem těší :) Ale část Rotreklovy (nekomiksové) tvorby mám rád

  7. Kdyby někdo měl zájem mám tento komix ,, neuvěřitelná setkání ,, doma v pěkném stavu.

Komentáře nejsou povoleny.