PRVNÍ SIGNÁLNÍ: Patradoon (re)mixuje módu, superhrdiny i gangy

GALERIE > Když za celý den přečtete hromadu komiksů a před spaním si pustíte čtyři filmy, můžou se vám zdát divné sny. James Jirat Patradoon tenhle stav dobře zná, hlavně v pubertě ho prý zažíval dost často.

Osmadvacetiletý výtvarník se narodil v Thajsku, ale vizuální tajfun vypustil až v Austrálii, kam se v dětství přestěhoval. Tam ho oklopila západní popkultura, superhrdinové, móda, black metal, wrestling, rap, sci-fi, rozmach taneční hudby nebo všudypřítomná loga, pomocí nichž se lidé hlásí k ideálům i značkám. Všechny vlivy remixuje ve svých obrazech, do kterých mnohdy dosazuje vlastní alter ego, agresivnější a zakrvavené.

„Snažím se najít bod, kde se střetává realita a fikce,“ říká ilustrátor. „Kde přestává byt člověk sám sebou a definuje ho skupina, do které patří.“ Realistické superhrdinské týmy by podle něj připomínaly spíš gangy, jejichž členové nosí kožené bundy a zápasnické masky. Patradoona v tomhle směru hodně ovlivnily sedmdesátkové klasiky jako Kubrickův Mechanický pomeranč nebo Warriors Waltera Hilla.

Z výtvarného prostředí mu nejvíc dali mangaka Katsuhiro Otomo a Raymond Pettibon, který kreslil komiksově laděné výjevy doprovázené textem nebo přímo inspirované větami z literatury. A přesně tak postupuje i Patradoon, který nejčastěji přijde na název obrazu a pak až hlášku vytrženou z knihy/filmu/komiksu ilustruje.

Kdyby mohl být jakýmkoli členem X-Menů, rád by se stal Jamiem Madroxem, aby se dokázal zmnožit a mohl chrlit obrazy i komiksy. Už aby to bylo, protože zatím žádný komiks s Patradoonovým podpisem neexistuje (jeho komiksovou obdobou je ale Rafael Grampá).

K inhalování jeho vizí se přímo nabízí soundtrack v podobě vypalovačky Superheroes od Toxic Avengera. A pak už je jedno, jestli se vám v hlavě začne odehrávat něco ve stylu Kick-Ass nebo si představíte rozjetou party s elektronickou dvojkou Bloody Beetroots, která má velmi podobnou image.

(http://www.jiratpatradoon.com/)