Koma – velký festival v Malé Americe se blíží

koma_thumb

Po informaci o ukončení festivalu KomiksFest! se loňský premiant Koma dostal do situace, kdy se chtě nechtě stává hlavním tahounem podzimního komiksového dění. Od Festu dostal do vínku předávání cen Muriel a jak to celé dopadne se uvidí mezi 22. a 25. září 2016 v prostorách Malé Ameriky v Brně. Prozatím vám přinášíme tiskovou zprávu pořadatelů.

KOMA mezinárodní komiksový festival
2. ročník
22. – 25. 9. 2016
Malá Amerika, Brno

Již za měsíc! Právě vrcholí přípravy na další ročník mezinárodního komiksového festivalu KOMA v Brně, jehož hlavním tématem bude VESMÍR. Opět vám nabídneme výběr z komiksové tvorby českých a zahraničních autorů. Jejich kreslené příběhy Vás přenesou do blízkých i vzdálených světů. Těch nad Zemí, ale i těch v nás, co jsme na Zemi.

Na co se můžete těšit? Na besedy, živé malování, křty knížek, promítání, koncerty. Ale také dílny, kde si budete moci vyzkoušet svou zručnost a fantazii.

Čeká vás retrospektiva díla Václava Houfa, komiksy například Jiřího Gruse, Karla Jerieho, Tomáše Chluda, dvojice Kopřivy a Pláteníka či Tabáka a Ticha 762 a mnoha dalších. Ze zahraničních autorů např. Marianna Serocka (POL) a Norbert Rybarczyk (POL), Lea Heinrich (D) nebo Julia Penndorf (D).

Na festival zavítá uznávaná komiksová autorka Maaike Hartjes (NLD), aby nejen pokřtila své čerstvě do češtiny přeložené komiksové deníky.

Výstava a prezentace V4 fanzinu představí 9 autorů z jednotlivých zemí Visegrádské čtyřky. O dobývání kosmu bude výstava Space Race s ilustracemi z připravované strategické karetní hry, kterou si budete moci na místě i zahrát.

Komiks a živé malování propojíme se Storytellingem. Sami si storytelling můžete i vyzkoušet a vystoupit před ostatní. To nejlepší z animovaného filmu uvidíte v rámci Best of Fest Anča 2016. Svou činnost a vize představí české Centrum pro studia komiksu, Laydeez do Comic nebo nová redakce časopisu KIX.

Nepřeruší se ani dlouhá tradice udělování komiksových cen Muriel a Arnal. Přijít se na Komě můžete podívat na slavnostní vyhlášení cen o nejlepší komiksy a autory za loňský rok.

K dispozici bude i provizorní knihkupectví z beden, kde si můžete vybrat z množství starších i nových, domácích i zahraničních komiksů.

V rámci doprovodného hudebního programu  vystoupí skupiny Dalekko, 3000 hodin, Rita Braga (PRT) a DJ´s Zuzana Fuksová a Marie Butula Cichá.

Pravidelně doplňovaný program naleznete na facebooku www.facebook.com/festivalKOMA a na festivalovém webu www.festivalkoma.cz.