Trysterovská trumpetka ohlašuje surreálné Mrakobití

UKÁZKY > Již tento pátek se završí tradiční hithit sbírka na nový titul z nakladatelství Trystero. Po ambiciózních dílech jako Clowesova Dívka jménem Patience či Burnsovo Naposled půjde tentokrát o skromnější knihu s černobílým tiskem, ovšem od neméně slavného autora – Jima Woodringa. Ten přichází se surreálným komiksem Mrakobití (Weathercraft), které vyjde na přelomu srpna a září letošního roku. Pokud chcete komiks za zvýhodněnou cenu a přímo podpořit nakladatele, máte ještě dva dny na přispění příslušných peněz na serveru Hithit.

Nakladatelská anotace: Trpí snad na světě někdo víc než Prasan? Napůl člověk, napůl vepř, protlouká se životem a schytává rány ze všech stran. Osud tomu ovšem chce, aby se vydal na cestu za osvícením. Pod nohy mu přitom hází klacky zlomyslný škodolibec Rozmar a zpovzdálí tahají za nitky prapodivné vědmy Betty a Veronika. Podaří se Prasanovi všechny nástrahy překonat? Podá mu pomocnou ruku kolemjdoucí dvounožec Frank? A co je to pověstné mrakobití? Vítejte v Unifaktoru, fantastickém vesmíru, kde si logika vzala dovolenou a optické klamy budou s vaším zrakem tancovat rejdováka.

Mrakobití je halucinačním komiksovým románem, v němž se mísí groteska, mystika, černý humor, surreálno, alegorie i védántská filozofie – to vše zpracováno jedinečným kresebným stylem připomínajícím dřevoryt.

O autorovi: Jim Woodring je americký komiksový tvůrce a ilustrátor.

Narodil se roku 1952 v Los Angeles a už v dětství trpěl paranoií, sluchovými i zrakovými halucinacemi a nesčetnými nočními můrami. V osmdesátých letech pracoval v animačním studiu Ruby-Spears Productions a zároveň vlastním nákladem vydával „autodeník“ Jim, v němž zaznamenával útržky snů a textů, zde také vydal první krátké komiksy. V nich postupně vykrystalizovaly typické woodringovské postavy – antropomorfní Frank, jehož příběhy byly sebrány např. v knize Portable Frank (2008), či věčně trpící Prasan a záludný Rozmar, kteří jsou hlavními hrdiny románu Mrakobití (Weathercraft, 2010). Frankovy příhody v Unifaktoru, surreálném vesmíru, kde platí snová logika a postavy jsou vystaveny neznámým a nepochopitelným silám, Woodring rozvíjel v následujících knihách Congress of the Animals (2011) a Fran (2013). Osud Unifaktoru a jeho hrdinů plánuje autor uzavřít románem Poochytown (2018).

Jim Woodring považuje za nejdokonalejší kresebnou techniku redispero a inkoust. Věnuje se meditaci a védántské filozofii. Bydlí s rodinou ve washingtonském Seattlu.

Za Mrakobití získal v roce 2010 cenu Stranger’s Genius Award.