Může být abeceda závislá? Mám dojem, že ano, závislá na tom, kdo ji používá nebo zneužívá. Naopak nezávislá abeceda si dělá sama co chce, trochu zlobí a trochu vyplazuje jazyk (vidíte třeba to drzé G?) a neposlouchá a bouří se. A pokud vyjdeme z názoru, že samotná písmena vznikla z obrázků, není pak každé slovo malým komiksem? Toto je tedy nezávislá abeceda angloamerického – ehm – komiksu. Tedy – comixu… nebo komixu? Samo si to řekne, kdy to chce tak a kdy onak, už je to přece jen subkultura více jak čtyřicetiletá a i když za ta léta sjela hodně druhů drog, nakazila se všemi možnými i nemožnými chorobami (namnoze pohlavními) a i když už dneska je comix víc „alternativní“ než „undergroundový“, je to pořád jedna z nejzajímavějších částí komiksového světa vůbec. Posouvá totiž pořád hranici dál: jen si připomeňte, kdo všechno v poslední době alespoň u nás rezonoval mimo striktně komiksové ghetto: Alan Moore? Autor, který vyšel z britské alternativní scény… Zapomeňte na chlapíky, co se permanentně dvoří Lois Laneové – přicházejí Los Bros Hernandez.
K dalším Betovým postavám, jež se objevily na stránkách Love & Rockets, je nutné přiřadit i Lubiny nevlastní sestry Fritz a Petru, které žijí v Americe. Na ně se soustředil hlavní Hernandezův zájem, když Love & Rockets skončilo jubilejním padesátým číslem v květnu 1996. Důvodů k tomuto konci bylo několik, ale tím nejhlavnějším uváděli Los Bros únavu, nechuť stát se časem parodií sebe sama a zároveň v nich vyrostla touha udělat nějaké jiné projekty než legendu a kult L&R. Gilbert si v roce 1994 vyzkoušel s postavami z Love & Rockets nakreslit čistě erotický comix nazvaný Birdland (velmi bizarní sci-fi motivy ve spojení s psychoanalýzou, hypnózou a spermatem), pro dětské čtenáře udělal v DC Comics devítisešitovou sérii Yeah! (1999-2000, scénář napsal Peter Bagge, jinak autor Hate) a pro Dark Horse Comics třídílnou sérii Girl crazy (1996, v roce 1997 vyšlo dohromady jako book).
Hned po skončení Love & Rockets ovšem Gilbert umístil některé své hrdinky do série nazvané New Love (opět u Fantagraphics Books, v letech 1996-1997 vydáno šest sešitů), kde se věnoval zejména rozkreslení osudů rodin nevlastních sester Luby. Petra i Fritzi jsou Američanky, bývalé punkerky, žijící stále poněkud neortodoxním, často promiskuitním životem. Fritzi, která si šlape na jazyk (což je v psané angličtině často půvabné – „Did… you thee anything at the fethtival on Thunday?“), miluje palné zbraně a je klinická psycholožka. Petra chodí do posilovny, stará se o rodinu a nechá si zmenšit poprsí. Ano, zmenšit. Hernandez stvořil všem sestrám až příliš nadměrné vnady (což často samy hrdinky dosti ironicky komentují). Jinak byl ale konec 90. let pro Hernandeze spíše odpočinkový – zorganizoval dětský nezávislý komiksový časopis nazvaný Measles /Spalničky/ (8 sešitů, 1998-2001), v roce 1998 opět sáhnul po Lubě a vytvořil volnou sérii nazvanou jednoduše Luba (10 sešitů, 1998-2005) a sérii Luba Comics & Stories (8 sešitů, 2000-2006), kde se proplétají palomarské i nepalomarské postavy. To důležité nastalo v roce 2001 – Los Bros se rozhodli obnovit Love & Rockets. Jako druhá série vychází L&R doposud, ale v menším formátu než byla ta původní. Nikdy neříkej nikdy… a kult je kult.
Beto si v této nové sérii víc hraje a zároveň má čím dál tím podivnější a surreálnější nápady. Ty vyvrcholily ve dvou případech mimo L&R: jedním z nich je pětidílná série pro DC nazvaná Grip, The Strange World Of Men (2002). Není to poprvé, co se autor nezávislého komiksu dostal do DC, ale to, co jim Hernandez provedl, je možná přece jen moc. Jednak je jeho komiks v barvě (první šok pro všechny milovníky nezávislého komiksu), jednak se děj točí kolem obživlé lidské kůže, holčičky s jedním okem a nadrženého liliputánského sadisty. Aby to nebylo málo, tak je Gilbert také autorem prý „nejdivnější TV show, která kdy byla vyrobena“. Ta se jmenuje Naked Cosmos a byly jí vyrobeny 4 epizody, které Hernandez napsal, zrežíroval a sám si v nich i zahrál. Podle dostupného traileru na youtube si můžete udělat obrázek sami…
V současnosti je ale hyperaktivní Gilbert Hernandez opět v nebývalé formě. U DC nad ním zřejmě někdo drží ochranou ruku, takže se po Grip vrátil a v roce 2003 napsal scénář pro pár čísel čisté mainstreamové nudy Birds of Prey (čísla 50-55), aniž by tu provedl nějakou lumpárnu. Vedle toho se ponořil do světa dospívajících a nakreslil neuvěřitelný book se jménem Sloth /Lenochod/ (Vertigo 2006) – ovšem Sloth je jak název rockové kapely, která v komiksu vystupuje, tak i stav, ve kterém se nachází hlavní hrdina Miguel. Jednoho dne upadl Miguel do kómatu, a po probuzení je trochu pomalejší. Uprostřed komiksu navíc dojde ke změně vypravěče, děj je náhle víc sen než skutečnost a celé se to řítí někam do lynchovského světa, který sotva lze popsat, protože mluvením o něm se jen čím dál víc zamotáváme. Dovolím si tvrdit, že Hernandez zde vytvořil jedno z převratných děl ve vnímání komiksu jako takového.
V těchto dnech vyšlo u Fantagraphics Books již dvacáté číslo druhé série Love & Rockets, a dále nový Gilbertův grafický román nazvaný Chance in Hell. Vedle toho se opět na chvíli vrátil do Palomaru (zřejmě je to osud a bude se do něj vracet stále) – série nazvaná New Tales of Old Palomar je u druhého čísla. A aby toho nebylo málo, v Dark Horse Comics mu začala vycházet šestidílná série Speak of the Devil. Jak Speak tak i Chance jsou vymyšlené scénáře filmů, o kterých se mluví v Love & Rockets, a ve kterých hostuje (hraje) Fritz. Není mi jasné, jak to Gilbert stíhá a jak to, že se jeho práce nerozmělňuje. Umí skvěle postavit děj, ví, co je pointa a zároveň dovede naprosto přesně vystihnout situaci – jak kresbou, tak i dialogem a chováním postav. Zároveň dovede být záludný: v Chance in Hell nepomůže s ničím, nedovysvětlí ani obrázek navíc. Můžete se v tom plácat sami, podobně jako v Lynchových filmech posední doby…
Kdybyste měli snad dojem, že toho Beto Hernandez udělal až příliš, a netušili byste, po čem z jeho produkce sáhnout, bylo by dobré začít buď nějakým uceleným a bez ostatních svazků srozumitelným dílem z první série Love & Rockets (palomarské příběhy – například Heartbreak Soup či výše zmíněná Poison River, nebo také hardcore/punkový příběh Love # Rocket), nebo něčím ze série týkající se Lubiných sester (třeba Luba in America). Všechny příběhy ze starých Love & Rockets jsou mimochodem sesbírány do téměř dvaceti knih, takže dnes již špatně dostupné sešity nemusíte shánět, pakliže nejste fanatik do Los Bros. Pokud by vás lákalo mít všechny Gilbertovy příběhy z Palomaru, je k dispozici 500 stránková kniha nazvaná Palomar: The Heartbreak Soup Stories, která vyšla ve Fantagraphics v roce 2003. Mimo cyklus Love & Rockets bych bez váhání doporučil sáhnout po Sloth. Anebo ještě lépe – Fantagraphics začali vydávat k 25. letům existence Love & Rockets chronologicky seřazené příběhy obou dvou bratrů. Z Betovy dílny jsou tak za velmi příznivou cenu (15 dolarů) dostupné zatím dva svazky Heartbreak Soup a Human Diastrophism. O Betově produkci z letošního léta a o dalších bratech Hernandezových snad někdy jindy…