Vyšla Ennisova filipika proti Übermenschům. Přečtěte si začátek Bandy

UKÁZKY > Jsou to z mé strany úplně poslední superhrdinové, ať už pojatí vážně, nebo jako satira, vyhlásil minulý rok Garth Ennis, když se řada The Boys blížila ke konci. Možná se v tu chvíli ozvalo hromadné oddechnutí v redakci DC Comics. Právě tam v roce 2006 započal příběh speciální jednotky, která hledá špínu na superhrdiny a posléze ukončuje jejich kariéry a životy. Jenže z paláce Batmana, Supermana a spol. nechali Boys vyvést už po šesti sešitech, tudíž následně kariéru (celkem 72 sešitů a pár vedlejších minisérií) strávili u Dynamite Entertainment. Nakladatelství BB/art teď tuzemským čtenářům ukazuje, proč se to asi stalo. Vyšel první svazek série pod jménem Banda, s podtitulem Karty jsou rozdaný.

Ve světě Bandy jsou superhrdinové dekadentní, neustále nadržení a neskutečně perverzní. Aby se supehrdinka stala novým členem nejsilnějšího týmu, musí v rámci přijímací zkoušky orálně uspokojit své potenciální kolegy. Jmenovaný tým je očividně pokroucenou verzí Ligy spravedlnosti, nejdůležitějšího (dějinně i komerčně) týmu u DC Comics. V prvním díle ještě dostane na frak skupina mladých sobeckých hrdinů, kteří pořádají superorgie, po nichž ženy – a vlastně nejspíš i někteří muži – krvácejí z více než jednoho otvoru. To jsou zase Teen Titans taktéž z portfolia DC Comics. Není překvapivé, že se tamní šéfové vizemi Ennise a kreslíře Daricka Robertsona tak úplně nebavili.

Jeden z arogantních mlaďochů zároveň zabil lásku hlavnímu protagonistovi, kterého následně naverbují k Bandě (je to ten, co vypadá jako herec Simon Pegg, autor předmluvy). Právě jeho prostřednictvím čtenáři poznávají bezohledné nadlidi, členy Bandy (především Billyho Řezníka) a jejich motivace. Ty v průběhu série přibližovaly i různé retrospektivy.

Premiéru Bandy v USA propagoval slogan „preacherovatější než Preacher“. Vulgarity, rozprsknuté mozky a bizarní exploatační atrakce samozřejmě nechybí. Ennis k tomu také poznamenal, že stejně jako ve svém slavném antikřesťanském road komiksu brojí proti něčemu, co nemá rád. U Preachera to bylo organizované náboženství a zneužívání víry, u Boys jsou to zkrátka superhrdinové. Všichni, všechno s nimi spojené, bez výjimky. Tuhle sérii si tedy užijí hlavně ti, kteří jeho vyhraněný pohled a agresivní styl sdílejí, respektive mají rádi.


1 komentář u „Vyšla Ennisova filipika proti Übermenschům. Přečtěte si začátek Bandy“

  1. Hezké promo. Každopádně jen víc a houšť, dnes ráno dočteno. A super, kdo má rád Preachera, doporučuju… Snad někdy dojde i na mé oblíbené Crossed…

Komentáře nejsou povoleny.